Technický rádce

EMIPO a STIL

 

 

Podle čeho vybírat školní aktovku nebo batoh?

 

Co by mělo být jasné na první pohled (ohledání):

  1. označení na visačce výrobku že je jedná o školní aktovku (dále jen ŠA) nebo o školní batoh (dále jen ŠB) a že jsou vyrobeny v souladu ČSN 79 6506. Jedině aktovka (batoh) vyrobená v souladu s touto normou může nést značení jako „školní“!! Pokud tam nenajdete odkaz na tuto normu, tak je velice pravděpodobné, že výrobek některá kritéria předepsaná normou nesplňuje a za jistých okolností může být pro školáka nebezpečný.
  2. prodloužená záruka na tři roky by měla být samozřejmou náležitostí výrobků jako jsou ŠA (ŠB ) a podobné výrobky, které se nakupují pro nástup do školy. Pokud koupíte ŠA (ŠB) na vánoce a ta tuto prodlouženou záruku nemá, tak do nástupu prvňáčka do školy (v tomto období se ŠA (ŠB) nepoužívá k danému účelu, spíše slouží jako ozdoba dětského pokoje) přijdete o plnou třetinu zákonem dané 24měsíční lhůty.
  3. bezpečnostní prvky zejména retroreflexivní za snížené viditelnosti světlo reflektorů aut odrážející pásek šířky minimálně 25mm našitý nejen na předním dílu, ale zejména, a to zdůrazňuji, zejména na obou bocích výrobku. Největší nebezpečí vašemu školákovi hrozí při přecházení komunikace, kdy do směru jízdy vozidel je natočen bokem a vizuálně již není schopen tento směr plně kontrolovat. Na bocích našitý retroreflexivní pásek se za snížené viditelnosti již na velkou vzdálenost (až 3× delší než za normálních podmínek) rozzáří pod dopadajícím světlem reflektorů a řidič může včas reagovat na vzniklou situaci.
  4. váha ŠA (ŠB) by měla být co nejnižší. Výše citovaná ČSN připouští proto max. hmotnost do1,2kg pro 1.stupeň ZŠ. Optimální je, při zajištění potřebné konstrukční stability, funkčnosti a životnosti, hmotnost okolo 1,0kg. Ty extra lehké jsou potom ještě o něco lehčí. Na trhu jsou však i školní aktovky přesahující tento váhový limit. Snadno je poznáte podle obhroublé konstrukce nepoužívající odlehčené materiály, dále podle masivních ?gumových? dolních částí a je to znát i při potěžkání v ruce, zejména při porovnání s těmi extra lehkými. Pro představu se tento váhový rozdíl přibližně rovná hmotnosti třípatrového, psacími potřebami naplněného, penálu a to jistě nechcete aby váš školák navíc nosil.
  5. to, že ŠA (ŠB) jsou vyrobeny z nepromokavých materiálů, je již běžným standardem. Není však již samozřejmé, že jejich konstrukce chrání dostatečně obsah ŠA (ŠB) před krátkodobým pobytem na dešti. Pokud se aktovka, nejčastěji to bývá u batohů, uzavírá zdrhovadlem (zipem, kterých bývá i několik) je tam velká pravděpodobnost zatečení a možného znehodnocení obsahu. U ŠA (ŠB) s těsně přiléhavou klopnou, která má navíc i postranice proti bočnímu dešti, je obsah aktovky daleko lépe chráněn. Obdobný problém může být i se spodní částí aktovky. Pokud postavíte ŠA (ŠB) na mokrou podložku a její dno není opatřeno nožičkami, aby se voda nedotýkala přímo dna aktovky, tak sice obsah aktovky chráněn je (pokud toto dno nepropíchly kružítko nebo nůžky), ale po nasazení aktovky na záda zteče ulpělá voda (vesměs špinavá) a znehodnotí oděv jejího nositele.
  6. pevná konstrukce je základem každé kvalitní ŠA (ŠB). Výrobek musí stát pevně na rovné podložce a být stabilní nejen prázdný, ale i při plném zatížení. To v praxi umožní školákovi používat obě ruce na vkládání nebo vykládávání učebních pomůcek Pokud je již na první pohled ŠA (ŠB) pokroucená, nedrží pevně tvar v celém svém objemu, dno nemá pevně spojeno v pravém úhlu se zádovou části, tak se nebude vašemu školákovi nejen dobře nosit, protože obsah aktovky bude táhnout dozadu a dolů a školáček to bude muset vyvažovat nepřirozeným předklonem, který nijak nepřispěje k zdravému vývoji jeho páteře, ale také nebude moci používat obě ruce na vkládání nebo vykládávání učebních pomůcek. Při výběru ŠA (ŠB) nenechte odvést svoji pozornost k napohled očím lahodící složité konstrukci polstrování zad a nosných popruhů (některé mají navíc tolik pomocných řemínků a pásků, že bez podrobného návodu se v nich nevyzná ani zkušený horolezec) a zaměřte ji na pevnost a stabilitu celé konstrukce. Polstrování zad a tvarované řemeny má již každá.

2. Čeho si povšimnout při dalším zkoumání?

Např. aby obsluha byla jednoduchá a nevyžadovala žádnou speciální dovednost. Pokud je na ŠA (ŠB) mnoho zdrhovadel a dráhy jejich rozepínání jsou zakřivené vězte, že to nebude mít váš školák s jejich obsluhou jednoduché. Klasické aktovkové zámky, nejlépe s reflexními odrazovými sklíčky (další významný bezpečnostní prvek, který na batohu nenajdete) nebo moderní suché zipy na kapsách jsou jednoduché a spolehlivé. Dále potom aby klopna ŠA (ŠB) při odklopení dozadu měla v této poloze zůstat a samovolně se nevracet zpět, jinak totiž znesnadňuje obsluhu a současně naráží do obličeje školáka. Nebo vnitřní část by měla být rozdělena na nejméně dvě části pevnou nebo pohyblivou přepážkou pro lepší přehlednost obsahu ŠA (ŠB).

Pokud chcete koupit opravdu kvalitní ŠA (ŠB) od českého výrobce, která splňuje výše uvedená kritéria, tak jedině od nás.

visa
 
mastercard